Skiferie til St. Sorlin D’Arves
St. Sorlin D’ Arves er en del af Les Sybelles som råder over 7 byer med skiområder. Der er over 310 piste kilometer. Byen ligger i 1600 meters højde og skiområdet ligger i 1100-2600 meters højde.
Der er omkring de 100 pister hvor de fleste er blå og røde. Der er noget for alle om man er ny eller erfaren skiløber.
Byen har flere gode spisesteder, gode barer og flere butikker. Det er også muligt at komme i spa. Der er dog ikke mange andre end Franskmænd i området. Afterski er der ikke super meget af.
De 7 skiområder som er en del af Les Sybelles er Les Bottieres, Le Corbier, Saint-Colombian des Villard, Saint Jean d’Arves, La Toussuire.
Frankrig har mange lækre skisportssteder blandt andet – Brides Les Bains, Courchevel, La Tania, La Toussuire, La Plagne og mange andre.
Antal pister i St. Sorlin Darves

25

56

34

9
Priserne i St. Sorlin D’Arves

Pris på Liftkort
6 dages liftkort koster ca. 2500 for en voksen.
Med liftkortet er der adgang til hele området.
Man kan bestille og se priserne på liftkort hos forfait.sybelles.ski.

Pris på skileje
Leje af skiudstyr for voksen i 6 dage fra 700 DKK.
Leje af snowboard for voksen i 6 dage fra 700 DKK.
Der kan være mange penge at spare, ja faktisk op til 65% ved at bestille i god tid og online. Du kan leje skiudstyr i St. Sorlin d’Arves, via Alpy.

En god Restaurant
I St. Sorlin d’Arves er der massere af finde spise muligheder, der er blandt andet. Le Bouj, Les Melezes, Pizza Di Peppino og et par stykker mere.
FAQ – Spørgsmål til St. Sorlin d’Arves
Når vi får spørgsmål, så tilføjer vi svarene herunder. Har du et spørgsmål, eller noget vi mangler her på siden - så kontakt os hellere end gerne, så vi kan få tilføjet det til siden.
Hvor lang er skisæsonen i St. Sorlin d’Arves?
De starter som regel skisæsonen i midt december også går den frem til midten af april.
Hvad er specielt ved St. Sorlin d’Arves?
Det er det 4. største sammenhængende skiområde i Frankrig og er en del af Les Sybelles. Priserne er billige her, særligt hvis du booker gennem Sunweb – hvor liftkortet er inkluderet.
Hvor lang er skisæsonen i St. Sorlin d’Arves?
De starter som regel skisæsonen i midt december også går den frem til midten af april.
Hvad er specielt ved St. Sorlin d’Arves?
Det er det 4. største sammenhængende skiområde i Frankrig og er en del af Les Sybelles. Priserne er billige her, særligt hvis du booker gennem Sunweb – hvor liftkortet er inkluderet.








